با توجه به اینکه تعداد بسیار زیادی از دوستان در مورد منابع لازم برای آزمون ارشد سوال می پرسند:

پیشنهاد من به شما این است که سوالات سال های قبل رو یک بار بررسی کنید خیلی چیزها متوجه خواهید شد. منابع مورد نیاز برای آزمون ارشد فیزیک پزشکی رو در سایت وزارت بهداشت ببینید.

کتاب فیزیک هالیدی هر چهار جلد(به همراه حل تمامی مسئله های آخر فصل، البته توجه داریم که باید سوالات مهم را مشخص کرده و در هنگام مرور مجدد فقط این سوالات دوباره حل شوند). کتاب تست برای جلد های ۱ و ۲ و ۳ و ۴ انتشارات دیباگران می تواند استفاده شود.

کتاب فیزیک هسته ای مایرهوف (که کتاب بسیار کامل ولی بسیار بسیار خلاصه است) و کتاب فیزیک نوین سلز و وایدنر(دو سه فصل از این کتاب بسیار مفید است. فصل های فیزیک مدرن وایدنر یادم نیست ولی یکی رو مطمئن هستم که در مورد شتابدهنده ها بحث کرده بود.) اگر فیزیک هسته ای پاس کرده باشید فکر می کنم جزوه کافی باشه البته باز هم می گم سوالات سال های قبل خیلی چیزها رو براتون باز می کنه. کتاب تست مهندسی هسته ای نشر راهیان ارشد جلد نارنجی رنگ شدیدا پیشنهاد می شود.

کتاب ریاضی عمومی توماس(البته اگر جزوه های ریاضی عمومی ۱و۲ خوبی داشته باشید کافی است) برای تست می توانید از کتاب های پوران پژوهش و دیباگران استفاده کنید.

کتاب های فیزیولوژی و آناتومی که در دفترچه ی آزمون ورودی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت آمده، کافی هستند.

برای زبان می توانید از کتاب انگلیسی فیزیک کریستینسن برای متن ها استفاده کنید(به کسانی که لیسانس فیزیک دارند توصیه نمی شود چون حاوی مباحث تخصصی رادیولوژی است) و برای تست واژگان کتاب های ۵۰۴ واژه و لغات ضروری TOEFL پیشنهاد می شود.
کتاب تست های زبان نشر پوران پژوهش مربوط به رشته های فیزیک پزشکی، مهندسی پزشکی و ... نیز را یکی از دوستان پیشنهاد کردند؛ من خودم این کتاب را ندیده ام.

راهکار ۱: اگر لیسانس فیزیک دارید، کار بسیار سختی در پیش دارید؛ چون باید دروس آناتومی و فیزیولوژی رو هم بخونید.

راهکار ۲: اگر زبان شما ضعیف است و وقت کم دارید، زبان را نیز حذف کنید.(نگاهی به درصد های قبول شدگان سال ۸۶ گواهی بر این مدعاست)

راهکار ۳: تست های سال قبل را می توانید از تهران، خیابان انقلاب، کتابخانه فرهنگ و یا در شهرستان ها از کتابخانه هایی که این تست ها را دارند تهیه کنید. با نگاهی به آنها می توانید مباحث مورد نیاز در هر درس را پیدا کنید.

راهکار ۴: حتما تست کار کنید. در دوران نزدیک به کنکور تست های مجموعه ای(یعنی همه دروس را شامل باشد) نیز کار کنید. (شبیه سازی کنکور با همان زمان)

موفق باشید

+ نوشته شده توسط صدوقي در چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۱/۲۱ و ساعت 13:24 |